
Kursy walut spełniają ważną funkcję we współczesnym świecie – zarówno na płaszczyźnie inwestycyjnej, handlowej, finansowej, jak i w życiu codzienny. Transakcji finansowych om charakterze walutowym można dokonywać przede wszystkim w kantorach i bankach, nietrudno jednak zauważyć, że wartość danej waluty w poszczególnych placówkach może być różna, dlatego też warto aktywnie śledzić kursy walut oraz prognozy walutowe.
Notowania walut na żywo nie tylko dla inwestorów
Inwestorzy i przedsiębiorcy z wypiekami na twarzy śledzą codziennie notowania walut na żywo, analizując jednocześnie zasadność oraz atrakcyjność podejmowanych działań inwestycyjno-finansowych. W dużej mierze wynika to z faktu, że aktualna wartość waluty w istotny sposób wpływa na przedsięwzięcia biznesowe, realizowane przed przedsiębiorstwa aktywnie współpracujące z zagranicznymi partnerami.
Analizując tę kwestię, warto przytoczyć także bardziej prozaiczny przykład, obejmujący planowany wyjazd na wycieczkę zagraniczną lub skorzystanie z zasobów międzynarodowego sklepu internetowego, w którym walutą przeliczeniową jest EURO lub USD – w sytuacji, gdy złotówka jest słaba względem walut zagranicznych, koszt inwestycji będzie proporcjonalnie wyższy niż w sytuacji, gdy PLN utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie.
Od czego zależy kurs EURO w kantorach?
Kurs EURO w kantorach może się nieznacznie różnić od średniego kursu przedmiotowej waluty, nic więc dziwnego, że większość osób planujących wyjazd do wybranego kraju europejskiego, weryfikuje ceny waluty w różnych kantorach i bankach. Nietrudno zauważyć, że różnice są stosunkowo niewielkie, nie mniej jednak w przypadku większej ilości waluty okazują się jednak znaczące.
Śledząc kurs EURO, warto także zwrócić uwagę na prognozy walutowe, czyli zakładaną wartość waluty w najbliższych dniach czy tygodniach. Alternatywa ta pozwala sfinalizować inwestycję w najkorzystniejszym momencie.
Kursy walut a sytuacja kredytobiorców
Swego czasu wiele osób zdecydowało się zaciągnąć kredyty mieszkaniowe we franku szwajcarskim. Czynnikiem zachęcającym była wówczas niska stopa procentowa oraz niska marża, oznaczająca ratę korzystniejszą względem rodzimej złotówki. Zakładano wówczas, że sytuacja franka szwajcarskiego będzie stabilna, nie mniej jednak, patrząc na wykres historyczny tej waluty, trudno doszukać się stabilności.
Aktualnie sytuacja osób posiadających zobowiązania kredytowe we frankach jest trudna, cofnięcie podjętych wcześniej decyzji jest niemożliwe, a jedyne, co pozostało, to nadzieja na ustabilizowanie się wartości rynkowej waluty.
Pomocne w tej kwestii okazują się także prognozy walutowe franka szwajcarskiego (dostępne tutaj: https://cinkciarz.pl/nowosci/komentarze-walutowe), na których podstawie można zweryfikować wartość waluty oraz wysokość raty kredytu w kolejnych miesiącach.