
Bankomaty biometryczne dawno już nie są nowinką. W Polsce pierwsze takie urządzenie pojawiło się już trzy lata temu w Sanoku. Jednak od tego czasu tylko niektóre banki zdecydowały się na oferowanie ich swoim klientom.
Można powiedzieć, że na drodze bankomatom korzystającym z weryfikacji biometrycznej stanęło życie. Stały rozwój technologii zostawił bankomaty w tyle przez wprowadzanie coraz nowszych rozwiązań i spadkiem popularności gotówki. Na naszych kontach goszczą jednak coraz większe sumy, czasami w więcej, niż jednej walucie. Bankomaty mogą funkcjonować jako doładowujące telefon, okienko, w którym możemy zlecić przelew, czy kantor.Wypada, by również zabezpieczenia naszych finansów były jak najlepsze.
Technologia biometryczna użyta w bankomatach polega na pozyskiwaniu informacji o palcu i jego układzie krwionośnym. Przy odpowiednich nakładach czasu i wysiłku, można skopiować linie papilarne palca, ale odtworzenie naczyń krwionośnych jest niemożliwe. Stąd rozwiązanie to charakteryzuje się niespotykanym poziomem bezpieczeństwa.
Nad Wisłą bankomaty biometryczne oferują między innymi PBS Bank i Bank BPH, który użył tej technologii jako pierwszy w Europie. By korzystać z takich urządzeń bez karty płatniczej, konieczne jest pobranie wzorca biometrycznego z palców obu dłoni. Przy użytkowaniu maszyny wystarczy – w zależności od banku – wpisać datę urodzenia lub PESEL, a następnie przyłożyć palec do czytnika. Reagujące na hemoglobinę czytniki skanują układ naczyń krwionośnych palca światłem podczerwonym i w ten sposób potwierdzają naszą tożsamość.
Transakcje bezgotówkowe, płatności mobilne i inne rozwiązania, przez które spada popyt na bankomaty poniekąd stanęły na drodze bankomatów biometrycznych do sukcesu w Polsce. Na świecie jest to już rozwiązanie cieszące się renomą: w Japonii pomogło w walce ze złodziejami kradnącymi dane z kart płatniczych, również w Turcji jest to popularne rozwiązanie. Już teraz można dokonywać płatności przez zeskanowanie palca. Tylko od woli klientów zależy, czy tego typu technologia wygra z płatnościami mobilnymi.